dziś: 2018-01-20

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2018-01-09

14.01 odbył się 26. Finał WOŚP przygotowany przez kęcki sztab, na którego czele stanął Tomasz Klęczar. W tym roku, pod hasłem: „Gramy bo lubimy” kwestowaliśmy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. W dniu Finału 120 wspaniałych wolontariuszy zbierało datki na ulicach miasta oraz Gminy Kęty.

Dokładnie 83 408,07 zł zebrano w gminie Kęty podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To więcej o 9 634,21 zł niż w roku ubiegłym. Dziękujemy wszystkim za tak hojne serca.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli w tym szczytnym dniu. Dziękujemy za każdą złotówkę wrzuconą do puszki Wolontariusza i wszelkie wsparcie sztabu oraz samej Fundacji.
Gdyby nie WY, Drodzy Wolontariusze, Sponsorzy, Partnerzy oraz Darczyńcy, nie udało by się nam uzbierać tak dużej kwoty i jednocześnie pobić rekordu zdobytego w 2017 r.

Finał rozpoczął się o poranku w samym sercu miasta. Na rynku gościliśmy strażaków z psiakami z Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej oraz panią Justynę Błasiak z Zakładu Aktywności Fizycznej, która zorganizowała ćwiczenia fitness na świeżym powietrzu. Przyjazny osiołek Maja oraz kucyk Mira sprawiły dzieciakom wiele radości. Komu nie straszny był mróz mógł skorzystać z orkiestrowego morsowania nad Sołą wraz z Klubem Morsów działającym przy UTW Kęty. Na amatorów aktywności fizycznej czekali Kęccy Harpaganie, którzy zorganizowali wspólny, 2 km bieg.

Na sali widowiskowej zaprezentowała się Grupa Muzyczna „Trzy czwarte”, formacje tańca nowoczesnego: Cookie Beat Mini, Fresh Beat, Biscut Beat i Cookie Beat oraz jazzu działające w DK. Na zakończenie pierwszej części występów zaprezentowała się Sekcja Capoiery. Występy przyciągnęły tłumy. Przy pełnej Sali rozpoczęły się WOŚP-owe koncerty: hip – hopowy Małopolski Instynkt, rockowy SoulTaker oraz punkowa Terapolka. Gwiazdą 26. Finału w naszej gminie był genialny Dziki Squad z fenomenalnym frontmanem Wiesławem Dzikim Dzikowskim. Tradycyjnie przed Światełkiem do nieba licytowaliśmy gadżety orkiestrowe. Nie zabrakło koszulek, książek, kalendarzy oraz słynnego już słodziaka – Misia Strażaka przekazywanego co roku przez OSP Kęty. Licytacje dopełniło losowanie fantów ufundowanych przez naszych Darczyńców.

Przez finałowy dzień w Domu Kultury w Kętach odbywały się akcje: Punkt Krwiodawstwa, Warsztaty archeologiczne z Baba Agą, Zabawy plastyczne dla dzieci, loteria fantowa, malowanie buziek. Dla zwiedzających udostępniono Wystawę Motocykli Zabytkowych przygotowaną przez Klub Motocyklowy Riders on the Storm z Bielan.

O godzinie 20:00, jak i w całej Polsce, zaświeciło "Światełko do nieba". Pokaz pirotechniczny przy dźwiękach orkiestrowego hymnu, przygotowany przez firmę "Korsarz" był pięknym akcentem kończącym kęcki finał.

Składamy serdeczne podziękowania naszym Sponsorom, darczyńcom oraz Partnerom:

OSP KĘTY
Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Kęty
Grupa Motocyklowa Riders on The Storm Bielany
Hufiec ZHP Kęty
Kęckie Harpagany
Klub Morsów Kęty
Warsztaty archeologiczne Baba Aga
Zakład Aktywności Fizycznej – Justyna Błasiak

Program 26. Finału WOŚP 2018:

1. Rynek Zdrowia: 9.00 – 13.00 (pokazy, OSP, GPR, DKMS)  - Rynek Kęty
  2. 12.00 - WOŚP-owe Morsowanie nad Sołą (zbiórka: OSiR Kęty)
  3. 12.30 - Bieg z Kęckimi Harpaganami (start: OSiR Kęty, meta: Rynek Kęty)
  4. 10.00 – 14.00 - Punkt Krwiodawstwa - sala 121 DK
  5. 15.00 – 16.00 – RECITAL Grupy "Trzy czwarte"
  6. 16.00 – 16.15 – występy grup tańca nowoczesnego DK oraz capoeiry
  7. 16.15 – 19.15 – KONCERTY /sala widowiskowa DK/:
    MAŁOPOLSKI INSTYNKT /hip-hop/
    SOULTAKER /Hard Rock/
    TERAPOLKA /Rock/
    DZIKI SQUAD z Wiesławem Dzikim Kaniowskim /Rock, Blues/
  8. ANIMACJE DLA DZIECI /SALA STUDYJNA DK/:
    15.30 - 16.30 - WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE Z BABA AGĄ
    16.30 - 19.00 - WARSZTATY ARTYSTYCZNE, GRY I ZABAWY
  9. 16.00 - 20.00 - WYSTAWA ZABYTKOWYCH MOTOCYKLI
  10. 19.15 – LOSOWANIE FANTÓW ORAZ LICYTACJE GADŻETÓW
  11. 20.00 – ŚWIATEŁKO DO NIEBA

26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”

- W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych – powiedział Jurek Owsiak, Prezes Zarządu WOŚP - Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć Zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe – wszyscy zwłaszcza w ostatnich dniach widzimy, z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – dodaje Prezes Zarządu Fundacji.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

INFO: https://www.wosp.org.pl/final/26-final