dziś: 2024-04-25

8 Festiwal Młodego Aktora

8 Festiwal Młodego Aktora pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty i artystycznym patronatem Teatru Groteska w Krakowie już za nami. 3 konkursy, 104 uczestników, ponad 30 laureatów. A co ważniejsze: ogromne emocje, wspaniała zabawa oraz niezwykłe bogactwo i różnorodność prezentacji teatralnych.

13 marca, uczestników festiwalu, powitała grupa teatralna Bajdurki, przedstawiając scenkę pt. „Baśniowy bal”. Podczas dwóch dni przesłuchań konkursowych, uczestnikom przyglądała się komisja artystyczna w składzie:

Franciszek Kopczak – instruktor i animator teatralny, reżyser, wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, Magdalena Obidowska – aktorka Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej i Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

W tym roku nawiązaliśmy współpracę ze Starachowickim Centrum Kultury, który jest organizatorem Ogólnopolskiego Dziecięcego Festiwalu Słowa i Małego Konkursu Recytatorskiego. Laureaci najwyższych miejsc w naszym Festiwalu będą więc próbować swoich sił na szczeblu ogólnopolskim.

Dotychczasowa formuła Festiwalu uzupełniona została o Turniej Recytatorski adresowany do dzieci ze szkół podstawowych. Jak co roku, odbyła się też 25 edycja Turnieju Interpretacji

Bajki i Baśni skierowanego do dzieci z klas I-VI szkół podstawowych oraz 10 turniej teatralny „Wywiedzione ze słowa” adresowany do młodzieży powyżej 13 roku życia. Na scenie Domu Kultury zaprezentowało się łącznie 104 młodych aktorów, reprezentujących szkoły, ośrodki kultury oraz stowarzyszenia z następujących miejscowości: Bęczarka, Brzeszcze, Czaniec, Głogoczów, Grojec, Kęty, Kraków, Libiąż, Łęki, Łyczanka, Miedźna, Nowa Wieś, Oświęcim, Poręba Wielka, Proszowice, Pszczyna, Radziemice, Tarnów, Wadowice, Woźniki, Zasań, Żywiec.

Ostateczny werdykt Jury ogłoszony zostanie dopiero podczas gali finałowej, która odbędzie się 4 kwietnia o godz. 12:00 w sali widowiskowej Domu Kultury. Na uroczyste podsumowanie zapraszamy uczestników festiwalu oraz wszystkich miłośników teatru. Gala będzie bowiem okazją do obejrzenia nagrodzonych przez Jury etiud teatralnych

Lista laureatów Festiwalu Młodego Aktora – w kolejności alfabetycznej

1. Julita Banaś – MDK im. A.Bursy w Krakowie
  2. Antonina Baran – SP im.H.Sienkiewicza w Czańcu