dziś: 2024-03-28

V Międzynarodowy Turniej Taroka o Puchar Burmistrza Gminy Kęty

Kęcka, piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Taroka rozgrywana w sobotę 7 lipca na sali OSP Kęty Podlesie przyciągnęła 40 zawodników z Kęt, województwa śląskiego, małopolskiego oraz Czech i Słowacji.

Tarok to gra karciana, której początki sięgają XV wieku. Powstała we Włoszech a przez Austrię i Niemcy przywędrowała w XVIII wieku do Polski. W naszym kraju na stałe zagościła na dworach królewskich. W czasie I wojny światowej w taroka grywali żołnierze austriaccy. W ten sposób tarok stał się powszechną rozrywką na terenach Galicji a zagorzali taroczkarze cyklicznie spotykają się na turniejach.

V Międzynarodowy Turniej Taroka o Puchar Burmistrza Gminy Kęty otworzył II Zastępca Burmistrza Gminy Kęty, pan Marcin Śliwa i wraz z Dyrektor Domu Kultury w Kętach, panią Sylwią Brzozowicz życzyli przybyłym samych dobrych kart. Obowiązki sędziowskie przyjął na siebie pan Andrzej Foks. Zawodnicy przy 10 stanowiskach rozegrali 5 rund zdobywając punkty do ogólnej klasyfikacji systemu Grand Prix i wyłaniając zwycięzców turnieju:

I miejsce zajął pan Andrzej Mulet z Zabrzegu

II miejsce zajął pan Władysław Kasperek z Czechowic-Dziedzic

III miejsce zajął pan Jarek Hałat z Kóz

Najlepiej rozgrywającym obcokrajowcem został pan Tomas Chrobak z Czech.

Najlepiej rozgrywającą kobietą turnieju została pani Barbara Szymańska z Kęt.

Nagrody zwycięzcom oraz podziękowania dla organizatorów wręczyli I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty, pan Rafał Ficoń i Dyrektor Domu Kultury w Kętach, pani Sylwia Brzozowicz, dziękując w szczególności pani Stanisławie Oskiero, która działając w sekcji taroka UTW od 5 lat bierze na siebie trudy organizacji tej międzynarodowej imprezy.