dziś: 2024-03-29

22. Festiwal Twórczości Religijnej PSALLITE DEO w Kętach!

Zakończyliśmy XXII Festiwal PSALLITE DEO - wspaniałe, kilkudniowe wydarzenie, pełne chrześcijańskiej radości. Gratka dla miłośników muzyki, sztuki oraz filmu. Na bogaty program festiwalu składało się wiele działań: IX Jarmark Świętojański, Przegląd Filmowy „Oikumene”, wystawa pt. „W stronę światła” autorstwa Grzegorza Giermka oraz tradycyjnie konkurs muzyczny adresowany do chrześcijańskich środowisk artystycznych: amatorskich zespołów wokalno-instrumentalnych, scholi, chórów, ludowych zespołów śpiewaczych i solistów.

26 października do Kęt przyjechało ponad 320 osób z małopolski i śląska! Były to muzykujące rodziny, dziecięce i młodzieżowe schole, ludowe zespoły śpiewacze, chóry i soliści – ludzie w wieku od 2 do 80 lat, reprezentujący różne grupy społeczne, których wspólnym mianownikiem stało się zamiłowanie do śpiewania.

Tegoroczne występy oceniało jury w składzie:

Pan Janusz Kohutkompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych; komponuje muzykę teatralną i filmową, jest też autorem kilku oratoriów. Swoje utwory prezentował na wielu koncertach i festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą. Kilkakrotnie dawał autorskie koncerty w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej. Sporo koncertuje w Wielkiej Brytanii -  z koncertami gościł tam już ponad 90 razy.

Pani Beata Borowska - dr hab., prof. Akademii Muzycznej w Katowicach; w 1988 r. ukończyła z wyróżnieniem wydział Wychowania Muzycznego tejże uczelni, a w 1990 r. Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi Bielski Chór Kameralny przy Bielskim Centrum Kultury od momentu jego powstania w 1993r. Zarówno prowadzony przez nią chór, jak i sama pani Beata może pochwalić się wieloma znaczącymi nagrodami w konkursach i festiwalach.

Stanisław Joneczko – proboszcz Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy, muzyk, akordeonista zespołu „Dzień dobry”,

Wspaniałym, muzycznym zwieńczeniem konkursu, były koncerty naszych gości specjalnych, którzy swoją energią stworzyli niesamowitą atmosferę. Zdjęcia  oddadzą choć odrobinę wspaniałego klimatu, który wypełnił cały Dom Kultury. Na scenie wystąpili:

  •  CHÓR „KIYOVSKIE BLAHOVHETYA – działa od 2005 r. przy Grekokatolickim Kościele św. Andrzeja Apostoła we Lwowie na Ukrainie. Dyrygentem chóru jest pani Natalia Kiblicka, opiekunem – ks. Andrzej Kaszczuk. Chór brał udział w wielu festiwalach chóralnych różnych kościołów. W 2015r. i 2017r. gościł w Kętach, m.in. na naszej festiwalowej scenie PSALLITE DEO. Ukraiński chór dzień wcześniej uświetnił galę nagrody „Dzban Św. Jana Kantego”. Gościł także w niedzielę w kęckiej parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny. Muzycy otrzymali od burmistrza Gminy Kęty replikę cudownego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia, który znajduje się w ołtarzu głównym świątyni, wykonaną na drewnie przez kęcką artystkę. – Żeby stała się ona taką pamiątką i dowodem tego, byście zawsze pamiętali, że macie tu u nas w Polsce przyjaciół i jesteście tu zawsze mile widziani. Niech was ta nasza Matka Boska ochrania – mówił włodarz gminy.
  • Grupa wokalna G.O.D's została założona w 2007 roku w Preszowie. Obecnie działają w kościele św. Mikołaja w Preszowie. Muzyka, która jest dla nich ważna, jest interpretowana głównie w ramach wydarzeń ewangelizacyjnych, różnych festiwali, konkursów, własnych koncertów, poszczególnych parafii na Słowacji i za granicą. Regularnie biorą udział w chrześcijańskich festiwalach i konkursach muzyki kościelnej. Do tej pory ich największym sukcesem jest Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie "Psallite Deo" w Kętach w 2013 i w 2016 roku. Oprócz tego sukcesu, zdobyli również wiele nagród w Gold Domain. 
    W skład zespołu wchodzą:  Jana Tomko Ferencikova, Petra Ferencikova, Erik Holovka, Damiana Juraskova, Klaudia Kriva, Janka Petrikova.

  

W tym roku jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii „chóry” wyróżniono: chór z Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach („O Salutaris Hostia”, „Ostinata Alleluja”) oraz chór „Wrzos” z Głębowic („Tobie wznawiamy Panno”, „Stała Matka Boleściwa”).

W kategorii "schole" wygrała Diakonia Muzyczna "Solo Dios Basta" z Pisarzowic ("Pioseneczka", Jak wielki jest Bóg"). Wyróżnienie otrzymała Scholka Bielany ("Niepojęty, niezmierzony", "Nasz Bóg").

W kategorii „ludowe zespoły śpiewacze” wyróżnienie przypadło Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Grojczanie” z Grojca („Stary Krzyż”, „Rośnie chleb”).

W kategorii „zespoły wokalne” dwa równorzędne I miejsca zdobyły: zespół wokalny „Kontrasty” z Komorowic („Będę za nim iść”, „Nikt nie kocha Cię tak, jak On”) oraz zespół „Generations” z Porąbki („ Panie proszę przyjdź”, „Już nie sam”).

W kategorii „zespoły wokalno-instrumentalne” wyróżnienie otrzymał duet Jonasz Kowala i Aleksandra Frysztacka („Lawina”, „Odezwa”).

W kategorii „soliści do lat 15” przyznano dwa I miejsca. Zdobyli je: Antonina Kraszewska („Ave Maria Jasnogórska”, „Panie, proszę przyjdź”) i Paweł Madzia („Na skraju wioski”, „Święta Faustyna”). W tej kategorii wyróżnieni zostali: Aleksandra Bielewicz („Nim świt obudzi noc”, „Wierzę w to”), Julia Mreńca („Moja modlitwa poranna”, „Barka”), Sandra Pytlarz („Łaski Cud”, „Przez Ciernie Do Nieba”) i Jagoda Czopek („Czy nastaje znów świt”, „Do kołyski”).

W kategorii "soliści powyżej 15 lat" zwyciężyła Anna Kováčová ("Bo to Bog stvoril z prachu človieka", "Ordinary miracle today"). Wyróżnienie otrzymała Izabela Łyszczarz („W cieniu Twoich rąk”, „Golgota”). 

Jury przyznało także specjalne wyróżnienie „za zaangażowanie w ewangelizację poprzez śpiew” Łukaszowi Zyzakowi („Jezus mym przyjacielem”, „Pieśń jedności”).

Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” już od ponad 20 lat zapisuje się na kartach historii Kęt. Po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się z czasem w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, scholi i zespołów śpiewaczych wykonujących pieśni i piosenki religijne.

Mamy nadzieję, że jeszcze przez wiele, wiele lat będziemy mogli gościć na scenie Domu Kultury w Kętach tylu zdolnych ludzi, śpiewających by chwalić Boga.

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli  Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Roman Pindel - Biskup Bielsko-Żywiecki oraz Krzysztof Jan Klęczar - Burmistrz Gminy Kęty.
Patronat medialny sprawowali: Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”, Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” i Info Kęty.

Autorzy Publikacji: Dom Kultury w Kętach, Info Kęty, foto: Dom Kultury w Kętach, Info Kęty 

powrót do wydarzeń