dziś: 2024-04-25

IX Jarmark Świętojański

20 października 2019 r., już po raz dziewiąty kęczanie uczcili pamięć naszego znamienitego rodaka i patrona miasta Św. Jana Kantego uczestnicząc w kolejnej edycji Jarmarku Świętojańskiego. W tym roku niezwykle liczną rzeszę mieszkańców a także obecnego w tym dniu Burmistrza zaprzyjaźnionego miasta Kety ze Słowacji Pana Attila Farkas przywitał Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. Gospodarz miasta uroczyście otworzył to plenerowe wydarzenie, jednocześnie życząc zarówno uczestnikom jak i widzom dobrej zabawy.


Występy artystyczne rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Witkowic, która pod kierunkiem Kapelmistrza mgr Romana Marczyńskiego wykonała ponad pół godzinny koncert składający się z samych przebojów muzyki rozrywkowej. Zaraz po nich zaprezentowały się dzieci z placówek szkolnych i przedszkolnych naszej gminy, które w ramach Przeglądu Piosenki „Mój dom, moje miasto” przygotowały na tę okazję bogaty program artystyczny. Na scenie pojawiły się: Grupa Pszczółeczki z SPWP w Nowej Wsi pod kier. Elżbiety Foltyn i Pauliny Gabryś, klasa 1e z SP nr 1 w Kętach pod kier. Magdaleny Rokowskiej-Szklarczyk, grupa wokalna z ZSP nr 3 w Kętach oraz solistki z ZSP w Witkowicach pod kier. Piotra Zięby, solistki z SP w Nowej Wsi pod kier. Magdaleny Rodak, zespół „Świętojanki” pod kier. Małgorzaty Czech oraz „Zgodne głosy z jedynki” pod kier. Elżbiety Sztefko z SP nr 1 w Kętach. Gościnnie wystąpiła na kęckim jarmarku grupa młodzieży ze Studia Piosenki z Krakowa – podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niewidomych i słabowidzących, którzy wraz ze swoją opiekunką i autorką tekstów, Katarzyną Hrynkiewicz, wykonali przepiękne utwory przygotowane specjalnie na Jarmark Świętojański. Z kolei zespół wokalno-taneczny „Włóczykije” z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Bielska – Białej zaprezentował niezwykle barwne widowisko muzyczne w wyk. 3 grup wiekowych pod kier. Aleksandry Stępień. Podkreślając świętojański charakter niedzielnego wydarzenia wystąpił Chór „Głos Serca” z parafii p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, wykonując pieśni ku czci Św. Jana Kantego. Chórowi dyrygował organista Paweł Karpiński. Na zakończenie prezentacji wystąpił zespół wokalny z Domu Kultury prowadzony przez Panią Aleksandrę Stępień oraz grupa solistów – wielokrotnych laureatów Gminnego Konkursu „Artystą Być”, którzy w nastrojowym klimacie zamknęli wokalną klamrą program artystyczny IX Jarmarku Świętojańskiego.

Jak zawsze nie zabrakło atrakcji i zabaw dla dzieci. Występy na scenie przeplatane były animacjami, których motywem przewodnim były średniowieczne dzieje naszego miasta. Rynek zapełnił się damami dworu, w które wcieliły się animatorki z Domu Kultury oraz członkowie grupy teatralnej „Bajdurki”. Średniowieczną odezwą zachęcały i inicjowały zabawy. Dzieci mogły nauczyć się tańca dworskiego, odnaleźć zgubione jeżyki i wziąć udział w quizie dotyczącym wiedzy o Kętach, a także wysłuchać wielu ciekawostek z dziejów naszego miasta zapisanych w księgach cechowych. Dużą atrakcją dla najmłodszych byli szczudlarze z „Edumagii”, którzy zabawiali najmłodszych puszczając wielkie bańki mydlane. Z kolei w plastycznym namiocie można było nauczyć się pisać gęsim piórem i stworzyć przeplatane nicią anielskie skrzydła.    


Liczne stoiska kusiły swoimi wyrobami rękodzielniczymi i regionalnymi potrawami. Można było nabyć ręcznie wykonaną biżuterię, wyroby z drewna i wikliny, serki wędzone i swojskie przetwory, miody i wyroby pszczelarskie, domowe ciasta. Tradycyjnie wśród stoisk nie zabrakło lokalnych fundacji i stowarzyszeń. Kęckie muzeum zapraszało w tym dniu do bezpłatnego zwiedzania zarówno ekspozycji stałych jak i wystawy czasowej.


W tym dniu można było dołączyć do akcji charytatywnej dla Nikosia Piątka. W imieniu Fundacji „Serce dla maluszka” wyrażamy wdzięczność za hojne wsparcie tego szczytnego celu.
Dziękujemy również wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym szczególnym dniu oraz współpracowali z nami: wolontariuszkom z Młodzieżowej Rady Miejskiej, sponsorom: Piekarni – Ciastkarni „Brzuchański” oraz Piekarni „Piskorek”.


Cieszymy się, że to plenerowe wydarzenie już na stałe wpisało się nie tylko w kalendarz kęckich imprez ale również w świadomość wielu mieszkańców, którzy wyjątkowo licznie zgromadzili się w niedzielne popołudnie. Wierzymy, że spędzony razem czas pozwolił odpocząć i odkryć na nowo historię naszego miasta.

powrót do wydarzeń