dziś: 2024-03-28

Wyprawa na Dolny Śląsk

50  osobowa grupa w dniach 6-7.07 uczestniczyła w wyprawie na Dolny Śląsk

W pierwszym dniu wraz z przewodnikiem przemierzaliśmy ogromne  połacie Parku Mużakowskiego    z bezkresnymi  łąkami ,  majestatycznymi  drzewami , krętymi ścieżkami , malowniczymi jeziorami   jedynymi  w swoim rodzaju mostami  i budowlami.  Podziwiając  krajobraz  poznawaliśmy bogatą historię  i biografię założyciela parku  Księcia Hermann von  Pückler z Bad Muskau.  Park Mużakowski figuruje  na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Leży na terytorium Polski i Niemiec, a obydwa państwa od lat prowadzą jego rewaloryzację.

W tym dniu  spacerowaliśmy  także po wyrobiskach dawnej  kopalni Babina czyli  Geoparku , gdzie  zachwycaliśmy się  barwnymi  jeziorkami o różnych kolorach  błękitnych , granatowych, zielonych niemal turkusowych , ale i brunatnych  oraz rudawych.

W następnym dniu   zwiedzaliśmy  manufakturę czyli Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w którym poznawaliśmy cały  proces tworzenia przepięknie malowanych naczyń .Kolejnym punktem był     Zamek w Kliczkowie  z XIII w., który po renowacji  stał się  na nowo  „perłą w koronie”  dolnośląskich ziem.

Ostatnią  atrakcją wycieczki był przejazd z przewodnikiem zabytkowym tramwajem  Jaś i Małgosia po Wrocławiu .   Z perspektywy tramwaju  poznawaliśmy najpiękniejsze zakątki  miasta , a o zabytkach i  bogatej historii miasta  ciekawie opowiadał  przewodnik .

Nasza  wyprawa  została w pełni zrealizowana, nowe poznane miejsca na pewno  na długo pozostaną w naszej pamięci.