dziś: 2024-04-24

o nas

Witajcie w naszym Domu Kultury w Kętach!

Od lat jesteśmy miejscem, które stawia na rozwój talentów artystycznych dzieci i młodzieży, ukierunkowując swoje działania na szeroko pojętą edukację kulturalną. W naszym dynamicznym centrum kulturalnym tkwią korzenie naszej lokalnej tożsamości, a naszą misją jest wspieranie regionalnych tradycji i inicjatyw kulturalnych oraz inspiracja do twórczych form uczestnictwa w kulturze.

Od momentu powstania w 1976 roku, DK Kęty otacza swoją ofertę opieką, skierowaną do mieszkańców miasta oraz okolicznych sołectw - od najmłodszych przedszkolaków po dojrzałych seniorów. Nasze starania w kształtowaniu społeczności poprzez kulturę przybierają różne formy, a nasz wkład w promocję dziedzictwa kulturowego gminy Kęty jest odczuwalny zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nasz DK zbudowany w 1984 roku, to nie tylko budynek. To przestrzeń, w której spełniają się marzenia, rozwijają talenty i rodzą się nowe inspiracje. Nasza sala teatralno-kinowa, gdzie magiczne spotkania ze sztuką stają się niezapomnianymi przeżyciami, gości wydarzenia artystyczne, które wpisują się w tradycję miasta i zatrzymują oddech nawet najbardziej wymagających widzów.

W naszym Domu Kultury każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki różnorodnym zajęciom - od plastycznych po muzyczne, taneczne czy aktorskie - każdy może doskonalić swoje umiejętności i pasje. Nasza dziecięca Grupa Teatralna "Bajdurki" zbiera laury na licznych konkursach, a Zespół Pieśni i Tańca "Kęty" z ponad 40-letnią tradycją zachwyca na folklorystycznych festiwalach.

W DK Kęty nie brakuje propozycji dla każdego - od najmłodszych po seniorów. Sekcje plastyczne, kluby hobbystyczne, zajęcia ruchowe czy artystyczne to tylko niektóre z możliwości, jakie oferujemy. W placówce działa 88 sekcji, m.in.: batik, modelarstwo, joga, kurs artystyczny, malarstwo olejne, kurs szycia, robotyka czy emisja głosu. W naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku spotykają się osoby pragnące pogłębić swoją wiedzę i pasje w doborowym towarzystwie.

Z dumą pragniemy podkreślić, że nasza placówka nieustannie promuje bogactwo kultury lokalnej, organizując szereg wyjątkowych wydarzeń. W ramach naszej misji kulturalnej, dbamy o różnorodność i pełne spektrum zainteresowań społeczności, stawiając na harmonijne współistnienie różnych dziedzin sztuki i życia społecznego.

Nieustannie podejmujemy wysiłki, by nasze wydarzenia kulturalne były wyjątkowe i przyciągały szerokie grono odbiorców. Dlatego też, obok imprez o charakterze tanecznym czy rockowym, kultywujemy również ducha religijności i tradycji lokalnych.

W naszym kalendarzu imprez znajdą Państwo takie perełki jak "Przegląd Twórczości Religijnej - Psallite Deo", który stanowi wyjątkową okazję do wyrażenia duchowej głębi. Ponadto, nie możemy zapomnieć o "Beskidzkim Festiwalu Tańca", który podkreśla bogactwo i popularność tańca nowoczesnego, a także o "Kęckich Nocach Rockowych", które elektryzują atmosferą i dźwiękami alternatywnej muzyki.

Zapraszamy zatem serdecznie do udziału w naszych wydarzeniach, które nie tylko inspirują, ale także integrują naszą społeczność i budują wspólne więzi poprzez kulturę i sztukę.

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - dołącz do nas już dziś i odkryj piękno kulturalnej podróży!

Dom Kultury w Kętach, obecny na mapie kulturalnej Kęt od 1976 roku, swoją ofertę programową kieruje do mieszkańców miasta oraz okolicznych sołectw – od przedszkolaków po seniorów.
/Fot. Sebastian R. Bielak, Widok DK od strony północno - wschodniej/
Nasza działalność

- wspieramy twórcze inicjatywy kulturalne i amatorski ruch artystyczny poprzez organizację konkursów, przeglądów, festiwali i warsztatów artystycznych
- wzmacniamy współpracę rodziny, szkoły i instytucji kultury w procesie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży
- aktywizujemy osoby w wieku 50+ poprzez prowadzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
- aktywizujemy społeczność lokalną, zwłaszcza młode pokolenie do twórczej aktywności
- tworzymy interesującą oraz bogatą oferty programową
- promujemy dorobek kulturalnego gminy Kęty w kraju i za granicą.

Fot. Łukasz Kuc Photography, Załoga Domu Kultury w Kętach w 2023 r./

/Fot. DK, Załoga Domu Kultury w Kętach W 2019 r./

KINOdk umożliwia projekcję dla widzów indywidualnych oraz grupowych. Umożliwia również projekcję filmu wybranego przez klientów dla grupy liczącej co najmniej 40 osób, o ile wybrany film jest dostępny u dystrybutorów. Przy czym chęć skorzystania z takiej usługi należy zgłosić z 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
W przypadku filmów znajdujących się aktualnie w repertuarze możliwa jest projekcja poza wyznaczonymi seansami po wcześniejszym uzgodnieniu dla grup liczących co najmniej 20 osób.

KINOdk dysponuje również salą studyjną (50 miejsc) która umożliwia kameralne projekcje filmów z takich nośników jak DVD czy blu ray.

/Fot. Łukasz Kuc, Dni Kęt 2021 - Festiwal Kolorów/

/Fot. Łukasz Kuc, Dni Kęt 2021 - Baranovsky na scenie plenerowej DK/