dziś: 2024-04-18

Bezpieczny Przedszkolak

6 czerwca 2019r. na placu przed Domem Kultury już po raz 14 zrealizowany został program edukacyjny BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Kęty oraz Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu.

W imprezie wzięło udział 340 przedszkolaków z 13 placówek przedszkolnych działających na terenie Gminy Kęty.

„Bezpieczny Przedszkolak” jest inicjatywą Domu Kultury w Kętach mającą na celu uzupełnienie działań placówek przedszkolnych na rzecz edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu, Komisariatem Policji w Kętach a także Ochotniczą Strażą Pożarną, Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą, Strażą Miejską, Maltańską Służbą Medyczną oraz Miejskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Oświęcimiu, staraliśmy się w atrakcyjny i przystępny sposób przekazać dzieciom jak najwięcej przydatnych informacji dotyczących przewidywania i unikania zagrożeń oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dużo uwagi poświęciliśmy bezpieczeństwu podczas wypoczynku wakacyjnego. Ważną zaletą programu jest też kształtowanie właściwych postaw i relacji dzieci ze służbami mundurowymi.

W tym roku program miał wymiar wyłącznie edukacyjny. Udział w „Bezpiecznym Przedszkolaku” polegał na „wędrowaniu” grup przedszkolnych po 8 stanowiskach przygotowanych przez służby ratownicze. Na każdym stanowisku grupa spędziła ok. 10 minut, gdzie uczestniczyła w pogadankach edukacyjnych oraz oglądaniu sprzętu i samochodów ratowniczych. Sporo uwagi poświęciliśmy znajomości przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji. Poruszane były również takie zagadnienia jak: właściwe postępowanie podczas pożaru i ewakuacji, zagrożenia ze strony obcych, bezpieczna zabawa w domu i na podwórku, prąd elektryczny, bezpieczeństwo podczas pobytu nad wodą czy w górach.

Imprezę zakończyło uroczyste wręczenie dyplomów i gier planszowych „Bezpieczna droga” wszystkim placówkom, które wzięły udział w programie.