dziś: 2024-03-28

EtnoWarszataty - w ramach projektu Wokół św. Jana Kantego

Szanowni Państwo, w miniony weekend rozpoczęliśmy projekt "Wokół św. Jana Kantego". Jest to szereg działań kulturalno-edukacyjnych, w ramach których przygotowaliśmy dla Państwa m.in. bardzo wartościowe i bezpłatne EtnoWarsztaty. Pomysł ich stworzenia narodził się z chęci ukazania mieszkańcom Gminy Kęty tradycji i dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Zajęcia podzielone zostały na poszczególne tematy, a każdy z nich został pieczołowicie przygotowany przez instruktorów.

Cykl warsztatów rozpoczęliśmy 13 października o godz. 10.00 w naszym Domu Kultury. Prowadzący zajęcia przygotowali dla uczestników bransoletkę tkaną na krośnie oraz malowanie na jedwabiu apaszki. Pieczołowicie wykonana praca dała wspaniałe efekty w postaci bransolet i apaszek, stworzonych wedle własnego uznania.



O godzinie 13.00 rozpoczęliśmy drugi cykl warsztatów. Tym razem Pracownia Kreatywności, z którą przygotowaliśmy całość warsztatów uchyliła nam rąbka tajemnicy nt. tworzenia misy ceramicznej oraz druciarstwa artystycznego w stylu Vintage. Na zajęciach mogliśmy poznać podstawy techniki, oraz otrzymaliśmy możliwość wykorzystania przygotowanych materiałów tak, by każdy mógł stworzyć własny projekt i zrealizować go zgodnie z własnym wyobrażeniem. W sali klubowej gdzie odbywały się warsztaty z tworzenia ceramicznej misy, mogliśmy przy użyciu form gipsowych poznać zasadę układania gliny, a  wykonana misa została pomalowana angobami. Po warsztacie prowadząca zabrała nasze dzieła i przekazała je do wypału, gdzie wypalone i szkliwione transparentnym szkliwem - będą do odebrania 2-3 tygodnie.



Od godz. 17.00 do późnego wieczora mogliśmy wspólnie przygotować Biżuterie polimerową – naszyjnik etno oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia biżuterii wire wrapping – wisior.
Podczas tworzenia naszyjnika wykorzystaliśmy korale z masy termoutwardzalnej (modeliny), a na ich powierzchni nadrukowaliśmy wzory. Natomiast podczas tworzenia wisiora  poznaliśmy technikę łączenia ze sobą różnego rodzaju i różnych grubości metalowych drutów za pomocą zawijania cienką drucianą linką przy użyciu różnego rodzaju splotów i łączeń. Dzięki temu mogliśmy splecione ze sobą druty ułożyć w różnego rodzaju formy, jedynym ograniczeniem w stworzeniu wisiora była nasza wyobraźnia.

Drugi cykl EtnoWarsztatów rozpoczął się w niedzielę  14 października o godz. 10.00 

Pierwsze zajęcia zabrały nas w tajniki  filcowania na mokro – szal na jedwabiu, i scrapbookingu – serce w ramce. Podczas tworzenia szalika wykorzystaliśmy technikę filcowania na mokro, dowiedzieliśmy się jak połączyć wełnę czesankową z tkaniną, np.: jedwabną, lnianą, wełnianą. Ogrom pracy został nagrodzony przepięknym i unikatowym dodatkiem do naszego ubioru. Scrapbooking był kolejną intrygującą ciekawostką naszych EtnoWarsztatów. W trakcie zajęć wykonaliśmy serce z piękną mediową kompozycją z różnego rodzaju materiałami takimi jak: biała tempera, akwarelki, tusze, lakiery do paznokci, pasta strukturalna, crackle. Nie zabrakło faktur, warstw i odrobiny szaleństwa. Przydało się też zamiłowanie do precyzji, by stworzyć jodełkową bazę z papieru, całość została oprawiona w drewnianą ramę.

Od godziny 13.30 w soczyście słoneczne popołudnie mogliśmy przygotować kartkę soczyście kontrastową w ramach zajęć ze scrapbookingu. Na warsztatach wykonaliśmy dwie bliźniacze kartki w soczystych kontrastowych kolorach. Do wyboru mieliśmy kolorystykę: żółto-fioletowa, pomarańczowo-niebieska lub czerwono-zielona. Dowiedzieliśmy się jak łączyć nie pasujące do siebie pozornie barwy, skomponowaliśmy bazę z resztek papierów i pracowaliśmy na tzw. „mapce” do kartki. Nie zabrakło też kwiatów, tekturek, warstw i oczywiście mediów znanych znam już z tworzenia serca w ramce.

Od godziny 17.00 w naszym Domu Kultury rozpoczęliśmy Warsztaty filcowania na sucho – broszka oraz dowiedzieliśmy się jak stworzyć kwiaty z foamiranu – dekoracyjne wianki.

podczas filcowania na sucho poznaliśmy sekrety pieczołowitego wykonania kwiatów i innych drobnych ozdób za pomocą filcu i igły. Niektórzy z nas zrobili także małe pluszaki dla najbliższych. W sali 108 gdzie odbywały się Warsztaty tworzenia kwiatów z foamiranu – dekoracyjne wianki, wykonaliśmy kwiaty z pianki – foamiranu irańskiego, którymi ozdobiliśmy wiklinowy wianek o średnicy 20 cm. Każdy z nas mógł przygotować kwiaty w dowolnej kolorystyce. Całość uzupełniliśmy mnóstwem pięknych dodatków.

Dziękujemy za świetnie spędzony czas, i odkrycie nowych form wykorzystania wolnego czasu.

Warsztaty zostały przygotowane dzięki współpracy Pracowni Kreatywności z Bielska - Białej, której stronę możemy odwiedzić TUTAJ

powrót do wydarzeń