dziś: 2024-03-28

Jedwabistość Duszy| wystawa prac Heleny Dzionyk

Helena Dzionyk ukończyła wydział artystyczno-pedagogiczny Uniwersytetu Śląskiego. Wiele indywidualnych wystaw, setki prac, z których większość znajduje się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, to dorobek kilkudziesięcioletniej pracy artystki.

Pierwszym uhonorowaniem Jej działalności była wystawa malarstwa, która miała miejsce w Klubie Towarzystwa Miłośników Zabrza w 1987 roku. Zarówno ta wystawa, jak i następne, podlegały pochlebnej krytyce na łamach prasy i wśród odbiorców. Artystka prezentowała również prace poza terenem Śląska – w 2000 roku w pałacu Szustra w Warszawie. Wystawa miała nazwę „Światło, obraz i dźwięk”. W 2002 roku artystka osiągnęła sukces dzięki wystawie  we francuskim Bordeaux w Salle Capitulaire – Cours Mable .

Wiele z nich to obrazy abstrakcyjne, bardzo piękne kolorystycznie, utrzymane w ciepłej tonacji barw. Są wynikiem refleksji artystki nad sensem życia ludzkiego, narodzinami, przemijaniem. Stanowią wizję tego co było, jest i być może. Chociaż wszystkie z nich zostały przez artystkę nazwane, to jednak ilu będzie odbiorców jej sztuki, tyle tytułów jej prac. Obecnie zajmuje się unikatową sztuką tworzenia obrazów na zwiewnym, delikatnym jedwabiu. Dochodziła do tej techniki samodzielnie, osiągając w niej mistrzostwo. Malowanie na jedwabiu wymaga precyzji dotknięcia pędzla, ponieważ raz położona plama, nie jest możliwa do usunięcia i poprawienia ( inaczej, niż w obrazach olejnych )

W 2005 roku wystawą w Centrum Kultury Francois Mauriac w Bouliac, jako pierwsza Polka, rozpoczęła prezentowanie prac malowanych na jedwabiu. Przedstawiała je również w Bordeaux, Montedre,  a największy sukces odniosła, zdobywając pierwsze miejsce w XXIII Salonie Malarstwa w XVII Atelier Młodej Europy w Prignac et Marcamps w Akwitanii. Prace swoich artystów wystawiały tam różne kraje Europy. Tematem przewodnim była Polska, a gościem honorowym wystawy została Helena Dzionyk. Cała impreza odbyła się pod patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Polski we Francji.

W Polsce  pierwszy raz wystawiono prace na jedwabiu w 2006 roku w renesansowym zamku w  Suchej Beskidzkiej ( w mieście, z którego pochodzi artystka ) . Kustosz mgr Barbara Woźniak napisała w recenzji, oceniając wystawę: „Za pomocą kreowanego obrazu stara się opowiadać o świecie własnej wyobraźni prosto, czule, ale nie naiwnie. Przedstawiane na wystawie prace, których tematem są kwiaty, pejzaże i surrealistyczne, wręcz bajkowe wyobrażenia o zachwycającej gamie kolorystycznej, za pomocą wyrazistości, barwy oraz lekkości kompozycji potwierdzają ogromną swobodę malarską artystki. Jej malarstwo, pomimo wieloznaczności tematów i stosowanych metafor, jest niezwykle finezyjne, barwne i unikatowe, zachwyca odbiorcę bogactwem kolorystyki i kształtów. W tej trudnej technice artystka, pomimo faktu, że posługuje się nią od niedawna, prezentuje klasę mistrzowską”.

Najważniejsze wystawy malarstwa Heleny Dzionyk:

1987 r. – Dom Kultury KWK „Pstrowski”

1987 r. -  TMZ Zabrze- wystawa pt. „Na pograniczu realizmu i abstrakcji”

1990 r. – TMZ Zabrze – wystawa pt.  „Kwiaty i draperie”

1992 r. – Siedziba ZNP Zabrze – wystawa pt. „Realistyczne piwonie  i abstrakcyjne strylicje”

1997 r. – Siedziba ZNP Zabrze – wystawa pt. „Salon malarski”

1999 r. – Czytelnia MBP Zabrze – wystawa pt. „W barwach dźwięku”

1999 r. – Ustroń – wystawa pt. „Pachnąca malowana muzyka”

2000 r. – Siedziba ZNP Zabrze – wystawa pt. „Nowe rejony ekspresji”

2000 r. – Warszawa – Pałac Szustra – wystawa pt. „Światło, obraz, dźwięk”

2002 r. – Francja - Bordeaux – wystawa w Salle Capitualaine –Cours Mably

2005 r. – Francja – Centre Culturel F. Mauriac w Bouliac – wystawa pt. „Impresje na    jedwabiu”

2005 r. – Francja – Prignac et Marcamps XVII Atelier Jedne Europe – I miejsce w konkursie – wystawa „Impresje na jedwabiu”

2006 r. – Galeria Sztuki Zamek – Sucha Beskidzka – wystawa pt. „Impresje na jedwabiu”

2008 r. – Centrum Organizacji Pozarządowych Zabrze i Festiwal Kwiatów - „Impresje na jedwabiu”

2009 r. – Dom Kultury Kęty – „Impresje na jedwabiu”

2009 r. – Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

2010 r. -  Szkoła Podstawowa nr 5 w Zabrzu – wystawa malarstwa połączona z koncertem muzyki     elektronicznej z elementami muzyki wokalnej

2010 r. – Galeria pod Glinianym Aniołem – Lubliniec

2010 r. – Dom Muzyki i Tańca Zabrze

2011 r. – MCK im. Henryka Bisty w Rudzie śląskiej – „Impresje na jedwabiu”

2012 r. – MBP Zabrze – „Impresje na jedwabiu”

2012 r. – Galeria Fryna przy MCK w Rudzie Śląskiej – wystawa Pt. „Paleta przemijania” – spotkanie po latach z obrazami olejnymi

2013 r. – Galeria Rysia w Zabrzu – „Impresje na jedwabiu”

2014 r. – sala konferencyjna kościoła pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Zabrzu-Helence

2016 r. – Galeria Pod-Nad w Tarnowskich Górach

2016 r. – Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu

2017 r. – Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie

2019 r.- MBP w Rudzie Śląskiej Orzegów

2019 r.- Galeria Antresola w Tarnowskich Górach

2019 r.- Galeria Fryna w Rudzie Śląskiej

MIEJSCE: galeria na parterze.

Zgodnie z obecnymi wytycznymi w naszej galerii na parterze mogą przebywać jednocześnie 4 OSOBY. W holu głównym budynku przebywać może jednocześnie 17 OSÓB.