dziś: 2024-04-19

Pszczelarstwo w Kętach - wystawa

Mamy kolejną piękną wystawę!

Pszczołom zawdzięczamy coś więcej niż tylko miód czy inne produkty pszczele: są one kluczowe dla produkcji żywności, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy.

To tylko niektóre z ogromu zalet tych niewielkich stworzeń:

1. Bez pszczół nie będzie jedzenia.
2. Pszczoły są kluczowe dla lokalnego rolnictwa.
Osoby, które wspierają pszczelarzy wspierają jednocześnie lokalną gospodarkę. Kupując lokalny, surowy miód sprawiasz, że liczba pszczół oraz uli powiększa się.

3. Wszyscy uwielbiamy miód.
Miód można wykorzystać na wiele różnych sposobów – jako dodatek do herbaty, koktajli, jedzony bezpośrednio łyżką, rozsmarowany na kromce chleba, itp.

4. Praca we własnym ogrodzie.
Nie musisz od razu stawiać w nim ula wystarczy, że posadzisz odpowiednie kwiaty i rośliny. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na okoliczną populację pszczół.
5.Przyroda potrzebuje pszczół.
Jeśli nie będzie interakcji pomiędzy roślinami i pszczołami miodnymi, nasz naturalny ekosystem przestanie istnieć. Pszczoły pomagają nie tylko we właściwym rozwoju upraw, ale są również kluczowe dla istnienia dzikich roślin, kwiatów i drzew.

6.Miód to naturalny lek.
Miód jest składnikiem wielu naturalnych specyfików stosowanych na różne problemy zdrowotne. Przykładowo przyjmowanie miodu bezpośrednio lub w herbacie pomaga pozbyć się kaszlu.

7. Chcesz działać w dobrej sprawie.
Osoby chcące wziąć udział w działaniach w dobrej sprawie z pewnością znajdą wiele lokalnych projektów związanych z ochroną pszczół. W USA należy do nich The NAAPC (National American Pollinator Protection Campaign – amerykańska narodowa kampania na rzecz ochrony owadów zapylających).
8.Uwielbiasz konie.
Tak, nie pomyliliśmy się. Miód jest często używany w całkowicie naturalnym leczeniu infekcji atakujących kopyta koni.

Pasjonaci z Koła Pszczelarzy w Kętach pokazali nam swoje zbiory i narzędzia, które są im niezbędne do pracy.

Wystawa czynna była do 25.05.2019 r., galeria na I piętrze.