dziś: 2024-04-18

GALA FINAŁOWA XI Konkursu Muzyki Instrumentalnej "O złoty klucz wiolinowy"

23 maja 2019r. w Domu Kultury w Kętach odbyła się Gala podsumowująca XI Konkurs Muzyki Instrumentalnej „O Złoty Klucz Wiolinowy” pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty.

W finałowym koncercie laureatów usłyszeć mogliśmy znane i lubiane utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej a także filmowej.

Laureaci wyłonieni zostali z grona 34 instrumentalistów, którzy swoje umiejętności zaprezentowali podczas przesłuchań konkursowych 13 kwietnia. Młodzi muzycy reprezentowali placówki oświatowe, domy kultury, stowarzyszenia oraz ogniska muzyczne działające na terenie województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Wszystkie konkursowe prezentacje oceniane były przez Jury w składzie:

- Grzegorz Niemczuk  – światowej sławy pianista, kompozytor, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od października 2017 roku doktor sztuki pracujący na Wydziale Artystycznym Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

- Artur Piwowarczyk – kompozytor, muzyk sesyjny, nauczyciel gry na gitarze w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu.

- Bogdan Hałat – muzyk, nauczyciel gry na skrzypcach oraz Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu.

Przewodniczący Jury Grzegorz Niemczuk podkreślił:

Tegoroczna edycja konkursu stała na wysokim poziomie i zadanie jurorów nie należało do łatwych. Zawsze trudno jest oceniać muzykę - sztukę. Możemy jedynie oceniać jednorazowe wykonanie - a ono zależy w dużej mierze od samopoczucia i formy wykonawcy w danym dniu. Chciałbym jednak podkreślić, że w tym konkursie nie nagrody są najważniejsze. Najważniejsze jest to, czego Wy - drodzy uczestnicy - uczycie się biorąc udział w tym konkursie. A jest tego bardzo dużo: radzenie sobie ze stresem, występ przed dużą publicznością, autoprezentacja, zdolność do "dawania z siebie wszystkiego", wielotygodniowe przygotowania do prezentacji, systematyczność i wiele, wiele innych cech. Ten konkurs to też wielkie Święto Muzyki - tej wykonywanej dla przyjemności.”

Zdobywcą jedenastego „Złotego Klucza Wiolinowego” został Kacper Bryzek z Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie, który swoje zwycięstwo wygrał na dwóch instrumentach: fortepianie i saksofonie altowym.

Pozostałe wyniki prezentują się następująco:

kategoria wiekowa 6-10 lat:

I miejsce         Franciszek Piekiełko (perkusja) – Ognisko Muzyczne METRUM w Andrychowie

II miejsce        Szymon Olender (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach

III miejsce      Julia Malina (fortepian) – Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu

Wyróżnienia: Weronika Majewska (fortepian) – Ognisko Muzyczne „MODERATO” w Twardogórze

Matylda Naglik (skrzypce) – „Nutkowo” w Bielsku-Białej

Maria Plewniak (fortepian) – Dom Kultury w Kętach

kategoria wiekowa 11-14 lat:

I miejsce         Martyna Sikora (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach

II miejsce        Hanna Kielan (fortepian) – Ognisko Muzyczne w Pszczynie

III miejsce      Bartłomiej Szojda (akordeon) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach

Wyróżnienie: Jaewon Chung (fortepian) - Wrocław

Milena Haręża (gitara) – Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu

kategoria wiekowa 15-19 lat:
I miejsce         Antonina Kania (fortepian) – Ognisko Muzyczne w Pszczynie

II miejsce        Zuzanna Wieja (fortepian) – Gimnazjum w Jasienicy

III miejsce      DUET FORTEPIANOWY: Wiktoria Morcinek i Marta Wycisk
                        – Ognisko Muzyczne w Pszczynie

Wyróżnienia: Mirella Nycz (gitara) – Nauka gry na instrumentach „Życie z pasją” w Zasolu
                        Natalia Komędera (fortepian) – Dom Kultury w Lipniku

Ponadto, Jury przyznało pozaregulaminową nagrodę dla KWARTETU INSTRUMENTALNEGO z Ogniska Muzycznego w Pszczynie.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy, aby te wyróżnienia były dla nich motywacją do dalszej pracy!