dziś: 2023-02-05

ZPiT "MAŁE KĘTY"

Z E S P Ó Ł   P I E Ś N I   I   T A Ń C A    "M A Ł E   K Ę T Y"

 

To propozycja dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Do zespołu dołączyć mogą zarówno dzieci zainteresowane tańcem i śpiewem, jak również instrumentaliści, którzy chcą zasilić szeregi kapeli. Zespół „Małe Kęty” działa w środowisku lokalnym od 10 lat i jest najmłodszą w gminie tańczącą i śpiewającą grupą folklorystyczną, skupiającą obecnie 25 osób. Kultywuje bogate tradycje zainicjowane ponad 35 lat temu w Kętach, przez ZPiT „Kęty”. W swoim repertuarze posiada: suitę krakowską, suitę lubelską, pieśni i tańce górali żywieckich oraz bogaty program kolędniczy. Zespół ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą, a także wiele znaczących nagród i wyróżnień w festiwalach i przeglądach folklorystycznych.

   

"MAŁE KĘTY" NA FACEBOOK'U

 

PROWADZĄCY:

instruktor: Małgorzata Waluś – folklorysta, muzyk, choreograf
kierownik muzyczny – Jakub Waluś – muzyk, pedagog

CZĘSTOTLIWOŚĆ: 1x w tygodniu 

CZAS TRWANIA: 90 min

KOSZT: 15 zł/miesiąc

 

 

ZAPISY I INFORMACJE:
Warunkiem zapisu na zajęcia jest wypełnienie i dostarczenie deklaracji do pokoju nr 4 (budynek główny DK, parter) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 17:00 lub drogą mailową: poczta@domkultury.kety.pl

Deklaracje do pobrania na stronie lub w pokoju nr 4.

 Informacji na temat sekcji udzielamy również telefonicznie: 33/ 844 86 89 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 17:00.

PŁATNOŚCI:

Opłatę za zajęcia można dokonywać gotówką w kasie Domu Kultury (pok. 106 na I piętrze) lub przelewem na konto DK
Odpłatność za dany miesiąc powinna być uiszczona do 15 dnia tego miesiąca.

ING BANK ŚLĄSKI 17 1050 1070 1000 0090 3183 0632

TYTUŁ PRZELEWU:  imię i nazwisko, typ zajęć, miesiąc

 

   

    

Z ŻYCIA "MAŁYCH KĘT":

 • dzieci regularnie występują na gminnych imprezach:  Jarmarkach , Małym Krakowiaczku, Dniach Kęt, szkolnych piknikach, uczestnicząc tym samym w życiu lokalnej społeczności i wzbogacając program ważnych uroczystości,
 • na zaproszenie  Domu Kultury w Rybniku  dzieci spotkały  się na warsztatach tanecznych w  Górkach Wielkich w marcu 2018. Warsztaty miały na celu wymianę doświadczeń i wzajemne poznanie obu grup, 
 • ZPiT „Małe Kęty” otrzymał  zaproszenie  na Międzynarodowe Spotkania Taneczne „Przygoda i Przyjaciele” którego organizatorem było Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rybniku. W roztańczonym i rozśpiewanym festiwalu w dniach 16-21 maja 2018 r. brały udział oprócz naszej grupy , zespoły :  Mugurelu” z Siget Marmatieu w Rumunii, „Breclavanek” z Breclav w Czechach, zespół mniejszości litewskiej w Polsce „Seina” z Sejny , a także zespoły reprezentacyjne ZTL „Przygoda”. ”Małe Kęty”  z  Festiwalu w Rybniku przywiozły nagrodę -  I miejsce.
 • w maju 2018 grupa na zaproszenie  Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego w Érd na Węgrzech uczestniczyła w Festiwalu Kwitnących Winogron w Érd na Węgrzech, gdzie wspierając tamtejszą Polonię uczestniczyła w koncercie i paradzie ulicznej, zaprezentowała  ludowy folklor podbeskidzia, godnie reprezentując Gminę Kęty.  Dzięki pomocy finansowej  Grupy Alumetal S.A w Kętach oraz  Gminy Kęty, oprócz udziału w „Święcie kwitnących winogron”  w Erd, dzieci zwiedziły Budapeszt – stolicę Węgier , poznając z przewodnikiem wszystkie ważne miejsca tego pięknego miasta,
 • w sezonie artystycznym 2017/2018 oraz 2018/2019 zespół uczestniczył w tygodniowych warsztatach wraz grupa tańca nowoczesnego   w Ośrodku  Rekreacyjnym  „Wrzos" w Węgierskiej Górce.
 • W 2019r. po raz pierwszy  wziął udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Podczas 56TKB zaprezentował rodzimy folklor na dwóch estradach tego prestiżowego Festiwalu :  w Makowie Podhalańskim i Szczyrku.

 • W 2019 r. samym roku na zaproszenie Gminy Turzovka na Słowacji występował podczas  Festiwalu  Folklorystycznego „Beskydske Slavnosti”.

OSIĄGNIĘCIA:           

 • Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny „O puchar czarnych diamentów” w Katowicach  II miejsce (2016r.)
 • Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach: III miejsce(2016 r.), I miejsce (2017r.), II miejsce (2019r.)
 • Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „PsalliteDeo” w Kętach: wyróżnienie (2016r.), I miejsce (2017r.), II miejsce (2018r.)
 • Międzynarodowe Spotkania Taneczne „Przygoda i Przyjaciele” w Rybniku: I miejsce (2018r.)

Dzięki unijnej pomocy dofinansowane zostały stroje dla Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Kęty”.

Dofinansowanie pozwoliło na uzupełnienie strojów krakowskich, które częściowo zakupione zostały przez DK. Udało się również kupić strój Lajkonika. Poza tym zakupiono pełne komplety strojów górali żywieckich dla 20 dziewcząt i 15 chłopców. Zakupy te uwzględniają stały rozwój zespołu, w którym tańczy obecnie 25 dzieci w wieku od 5 do 9 lat.
Zakup strojów dla Małych Kęt został dofinansowany kwotą prawie 25 tys. zł poprzez Lokalną Grupę Działania „Dolina Soły” w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi.