dziś: 2024-05-02

40 lat ZPiT "Kęty"

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kęty” jest już na scenie od 40 lat. To wspaniała wizytówka gminy i lokalnego folkloru. Jubileuszowe obchody były niezwykłe!

Tak piękny jubileusz zespołu, który nieprzerwanie działa pod skrzydłami Domu Kultury był okazją do podsumowania jego dokonań, przypomnienia licznych sukcesów i wielu wspomnień. Historia zespołu jest niezwykle bogata. Założycielem i długoletnim choreografem ZPiT "Kęty" był Emil Bytom, który przy współpracy z ówczesnym Dyrektorem Panem Ryszardem Strutyńskim „stworzył coś z niczego”, ponieważ w Kętach nie istniały żadne zespoły folklorystyczne, nie istniał też rodzimy folklor. Z tego względu program musiał być dostosowany do potrzeb całej okolicy: Małopolski, Śląska i Beskidów. I ta wszechstronność wpisała zespół w kulturalną różnorodność naszego terenu, zapewniła szereg sukcesów i stałe miejsce w kęckiej świadomości. Zespół wychował rzeszę młodzieży. W latach swojej świetności ZPIT „Kęty-Cepelia” posiadał w swoim repertuarze aż 5 programów z trzech regionów Polski: krakowski, żywiecki miejski, górali żywieckich, rzeszowski, lubelski i śląski. Od tego momentu stał się zespołem wielopokoleniowym. I jest tak to dziś. Kolejnym choreografem zespołu był Władysław Koźbiał. Obecnie funkcję tą sprawuje Barbara Gacek, która wraz z pracownikami DK oraz członkami zespołu, dołożyła wszelkich starań w przygotowanie imprezy jubileuszowej.

18 grudnia ZPiT "Kęty" świętował swój wielki dzień. Galę Jubileuszową zainaugurował występ gospodarzy. Na scenie wystąpił również zaprzyjaźniony Zespół Regionalny "Porąbczanie" oraz ZPiT "Małe Kęty". Zaproszeni goście mieli okazje obejrzeć suitę mieszczan żywieckich, suitę krakowską, Pieśni i Tańce Górnego Śląska oraz Górali Żywieckich. Na zakończenie wszystkie zespoły zaśpiewały wspólną pastorałkę.

Gorące podziękowania, gratulacje oraz nagrodę jubileuszową o wartości 5.000 zł na ręce członków zespołu przekazał Krzysztof Jan Klęczar - Burmistrz Gminy Kęty.
Życzenia przekazała również Teresa Maria Jankowska - członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Łukasz Plewniak - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kętach, członkowie Zespołu Regionalnego "Porąbczanie", ZPiT "Małe Kęty" oraz delegacja Polskiego Związku Niewidomych w Kętach.

Po odśpiewaniu "Sto Lat" przyszedł czas na przepyszny jubileuszowy tort z lampką szampana. Goście mogli również obejrzeć wystawę podsumowującą 40 lat działalności zespołu.

Mamy nadzieję, że kolejne lata będą dla członków zespołu pełne inspiracji, radości, samozadowolenia oraz bogate w liczne sukcesy.
Tego serdecznie życzymy! STO LAT!

Zespół Pieśni i Tańca "Kęty" - kliknij i bądź na bieżąco!

Zespół Pieśni i Tańca "Kęty" działający przy Domu Kultury należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych w naszym regionie kęckich grup. Od 1982 do 2006 roku zespół prowadził instruktor Emil Bytom. W tym okresie zdobył wiele nagród na festiwalach międzynarodowych i krajowych oraz prestiżowych konkursach: Cepeliadzie w Krakowie, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Wojewódzkich Przeglądach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu, Międzynarodowym Festiwalu Darujemy Światu Pokój w Oświęcimiu, Międzynarodowych Folklorystycznych Dniach Przyjaźni organizowanych przez Dom Kultury w Kętach. Prezentował się też w przeszłości na licznych festiwalach i przeglądach folklorystycznych m.in. w: Turcji, Francji, byłej Czechosłowacji i Jugosławii, Holandii, Bułgarii, Mołdawii, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech i Słowacji.

W 2006 roku pałeczkę instruktora przejął Władysław Koźbiał. On rozwinął grupę śpiewaczą, wprowadził do repertuaru przyśpiewki ludowe. Występy Kęt są bardziej żywiołowe, sporo w nich też humoru.

Zespół przez wszystkie minione lata stał się grupą dobrych przyjaciół. Panującą w nim wspaniałą atmosferę widać nie tylko podczas występów. Członkowie zespołu chętnie spotykają się na próbach, cenią sobie też wspólne wyjazdy, podczas których mają okazję poznać ciekawych ludzi i miejsca.
Kęty swymi występami ubogacają wiele imprez lokalnych, regionalnych i międzynarodowych. Co rok występują przed publicznością Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Folklorystycznych Dni Przyjaźni, dożynek gminnych i powiatowych oraz innych lokalnych spotkań.
Zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF Sekcji Polskiej.

Z ŻYCIA ZPiT "KĘT":

• styczeń 2019r. - zespół kolędował w parafiach w gminie oraz w okolicach.
  • styczeń 2019r. - "Kęty" wzięły udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Spotkanie z Kolędą„ w Kobiórze .
  • kwiecień 2019r. - występ wraz z zespołem z Porąbki i Goleszowa w programie muzyczno –teatralnym „Hań downi na muzyce” w Goleszowie,
  • czerwiec 2019r. - zespół uczestniczył w imprezie „Sami swoi” w Oświęcimiu, Osieku i Polance.
  • czerwiec 2019r. - ZPiT "Kęty" zaprezentował się także podczas Dni Kęt i Dni Porąbki,
  • lipiec 2019 r. -  prezentacje podczas międzynarodowej imprezy: Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Makowie Podhalańskim i w Żywcu.
  • sierpień 2019 r. - na zaproszenie organizatorów Festiwalu „Veselowska Nedela” koncertował  na Słowacji,
  • po kilkuletniej przerwie zespół powrócił także na scenę międzynarodowej imprezy „Cepeliada” w Krakowie.