dziś: 2024-05-01

Radość najpiękniejszych lat | koncert pamięci Anny Jantar

W majowy poniedziałek, 29.05, o godz. 18:00 zaprosiliśmy Państwa na pogodny i pełen ciepła koncert piosenek Anny Jantar w wykonaniu zespołu Retrospekcja.

Spotkanie z twórczością Anny Jantar przeniosło widzów wspomnieniem do lat twórczości artystki, ikony muzyki popularnej polskiej sceny. Zespół wykonał najbardziej znane i lubiane przeboje, a wyjątkowo miły i ciepły głos wokalistki porwał publiczność.

Zespół Retrospekcja został założony w 2004 roku w Wilamowicach przez grupę muzykujących przyjaciół. W latach 2004 - 2012 występował na scenie muzyki religijnej pod nazwą Magnificat, zdobywając nagrody na ogólnopolskich festiwalach takich jak: „Cantate Deo” w Gliwicach, „Psallite Deo” w Kętach czy „Maranatha” w Świdniku oraz grając liczne koncerty w całej Polsce. Muzycy mają na koncie dwie płyty (nagrane jeszcze pod nazwą Magnificat): „Odrodzoną nadzieję” z aranżacjami znanych piosenek religijnych, wydaną w 2009 roku oraz „Pozytywy” z autorskim repertuarem z roku 2013. Od czasu wydania drugiego albumu zespół występuje pod nazwą Retrospekcja, nawiązującą do charakteru granej przez grupę muzyki. Wykonawcy byli reprezentantami Polski podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 roku, gdzie zagrali koncert w Parku Retiro. W 2016 roku wystąpili w rodzinnym Bielsku-Białej przed ponad 10-tysięczną publicznością z całego świata, w ramach Światowych Dni Młodzieży, których finał odbył się w Krakowie.

26 września 2020 r. zespół premierowo zagrał koncert Radość najpiękniejszych lat, poświęcony pamięci Anny Jantar, który pierwotnie miał się odbyć dokładnie w 40. rocznicę śmierci wokalistki, 14 marca 2020 r. Muzycy w swoich wykonaniach starali się przypomnieć publiczności największe przeboje kultowej piosenkarki. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem licznych gości: muzyków oraz wokalistów, a także z użyciem wizualizacji multimedialnych i materiałów archiwalnych, tworzących oryginalne widowisko, opowiadające muzyczną historię życia Anny Jantar. Muzyka tworzona przez grupę jest bardzo różnorodna, a to za sprawą odmiennych źródeł inspiracji artystów. Brzmieniem nawiązują do lat 80. i 90., nadając tej stylistyce powiewu świeżości. Od początku swojego istnienia zespół wplata w swój repertuar ciekawe i nieszablonowe aranżacje znanych utworów, rzucając na nie nowe światło. Teksty piosenek niosą ze sobą pozytywny przekaz, inspirowany otaczającym nas światem i ludźmi. W lipcu 2019 roku Retrospekcja zaprezentowała się na festiwalu „Alleluja czyli Happy Day” w Kielcach, podczas którego zdobyła główną nagrodę - Kryształową Barkę, w kategorii „Znany utwór w poetyce chrześcijańskiej” za wykonanie własnej aranżacji piosenki Anny Marii Jopek, pt. „Joszko Broda”. W ramach koncertu finałowego muzycy wystąpili na deskach Amfiteatru Kadzielnia w Kielcach wraz z Piotrem Rubikiem, zespołem Zakopower czy TGD, a ich występ był transmitowany w Telewizji Polskiej.

Zespół występuje na co dzień w 7-osobowym składzie, natomiast podczas koncertów poświęconych pamięci Anny Jantar na scenie zobaczyć można 12 muzyków. Doświadczenie zdobyte na koncertach w kraju i za jego granicami oraz ciekawe instrumentarium tworzą niezwykłe połączenie, sprawdzające się doskonale zarówno na koncertach plenerowych, jak i kameralnych, gwarantując przy tym świetny kontakt z publicznością.

Retrospekcja to:
Ania Majeranowska-Widomska – wokal